sayfa içeri?i
URFADANHABER (Her türlü haber,reklam ve şikayetleriniz için Tel: 0544-442-27-34)
  YEREL      EĞİTİM      EKONOMİ      SPOR      SAĞLIK      SİYASİ      ŞANLIURFA      TÜRKİYE      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      DÜNYA   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Turan KARA - tur.74@hotmail.com
Hz.Eyyüb Nebi Beldesi-Ziyaret
27 Nisan 2014 - 1668 okunma

Dün 3-4 aile birlikte Viranşehir ilçemizde bulunan Eyyüb nebi (a.s.) köyünü,türbelerini ziyaret etmek için yola koyulduk.40 yaşında biri olarak ilk defa ziyarete gidiyordum.Peygamber köyünü,istirahatgahını ziyaret edecek olmam beni doğrusu heyecanlandırıyordu.

Urfa'ya yaklaşık 80-90 km uzaklıktaki beldeye öğle vakitlerinde vardık. Beldede Hz.Eyyüb Nebi Türbesi,sabır taşı,Hz.Rahime anamızın Türbesi,ve Hz.Elyasa peygamberimizin türbeleri var.
 
Hafta sonu olması münasebetiyle bir hayli kalabalıktı.Kalabalığın %90'ı kadınlardan oluşuyor.Yurdun değişik yerlerinden, İstanbul,Ankara,Çanakkale gibi uzak yerlerden gelenleri görünce doğrusu kendimden utandım.

Beldede Sabır Parkı yapılmış. Park dinlenmek için nisbeten idare etse de yapılan çeşmelerin hiçbirinden suyun akmaması,mevcut iki wc'den birinin kapısına kilit vurulması büyük eksiklik. Cami avlusunda bulunan abdest alma yeri bay-bayanlar tarafından ortak kullanılıyor.İlgililerin acilen iki ayrı abdest alma yeri yapmalarında fayda-zaruret vardır.

2005 yılında dönemin valisi Ziyaeddin AKBULUT tarafından belde ve ziyaret alanına su kuyuları açılmış,belde bakım görmüş.Fakat şimdi belde kaderine terkedilmiş gibi. Acilen çeşmelerin gözden geçirilmesi,özellikle bayanlar için büyük bir mescidin inşa edilmesi gerekmektedir. Çok uzak diyarlardan akın akın gelen peygamber sevdalılarına temiz,nezih bir ortam oluşturmak elbette ki bizim-ilgili belediyenin vazifesidir.

Diğer yandan türbelerde namaz kılan, Kur'an-ı Kerim okuyan,Grupça yapılan dular,göz yaşı dökenler...Öbür yandan piknik yapan,etrafı kirleten insanlarımız.

Galiba diyanetin de vazifezi zor. Rabbim bize itidal
i nasip etsin inşallah. 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Turan KARA Diğer Yazıları

15 Nisan 2014 - BAŞARININ SIRRI
20 Mart 2014 - OKUL AİLE İŞBİRLİĞİ
28 Şubat 2014 - ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKATI İZLENİMLERİ
17 Şubat 2014 - YENİ MEB TASARISI
Künye | Anasayfa | Gazeteler | Video Galeri | Foto Galeri | Sohbet Odası | HABER İHBAR
CH