sayfa içeri?i
URFADANHABER (Her türlü haber,reklam ve şikayetleriniz için Tel: 0544-442-27-34)
  YEREL      EĞİTİM      EKONOMİ      SPOR      SAĞLIK      SİYASİ      ŞANLIURFA      TÜRKİYE      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      DÜNYA   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

ALPEREN TOLGA GÖZÜTOK - admin
GENÇ JEOLOJİ MÜHENDİSLER
14 Mayıs 2015 - 1626 okunma

Günümüz dünyasında, jeolojik çevremizi oluşturan malzeme, oluşum ve süreçlerin daha iyi anlaşılmasına ve değerlendirilmesine duyulan ihtiyaç her gün artmakta, başta afet, çevre, büyük mühendislik projeleri ve doğal kaynak yönetimi olmak üzere çok sayıdaki sektörde jeoloji uygulamaları hızla yaygınlaşmaktadır.

Jeoloji mühendisliği eğitim programlarında ülkeler arasında farklılıklar olsa da genel anlamda “geleneksel derslerin” korunduğu ancak ülke özgün koşullarındaki ihtiyaçlara da yanıt verecek şekilde mesleki derinlik derslerine (jeoteknik, çevre, jeotermal vb) yer verildiği görülmektedir. Ayrıca ders programlarının güncellenmesi sürecinde yoğun şekilde bilgisayar programları ve uygulamaları da ders programlarına eklenmiştir.

Bu genel gelişmelere ilave olarak ülke özelinde yaşanan birçok olgu jeoloji mühendisliği eğitimini yakından ilgilendirmektedir. Bu etki faktörlerinden biri artan bölüm ve kontenjan sayılarıdır. Jeoloji mühendisliği arz ve talep dengesini bozan ve işsiz sayımızı arttıran bu sorun ne yazık ki güncelliğini korumaktadır.

Son yıllarda yaşanan bölüm ve kontenjan artışları nedeniyle oluşan mezun sayısı talebin çok üstünde artmış ve çok sayıda meslektaşımız işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalmıştır.  Yetersiz öğretim ve teknik altyapıya sahip ve yüksek kontenjanlı bölümlerdeki eğitim-öğretimin kalitesi uzun süredir meslek camiamızda tartışılmaktadır.

Kısaca, dünyada ve ülkemizde yaşanan bu gelişmeler 1980’li yıllardan çok farklı bir jeoloji mühendisliği profili ile karşı karşıya olduğumuzu açık olarak göstermektedir. Bu yeni profildeki beklenti ve ihtiyaçlarda geçmişten çok farklıdır ve gerek Oda gerekse Üniversiteler bu gelişmeleri yakından izlemek durumundadır. Hem mesleki alanımızdaki gelişmeleri yeniden tanımlamak hem de mesleki eğitimimizi “yeni bir eğitim projeksiyonu” ekseninde oluşturmak zorundayız.

Jeoloji Mühendisliği üstlendiği işlevlerle toplumlar açısından vazgeçilemez niteliktedir. Yaşam çevremizin güvenliğinin sağlanması ve geliştirilmesinden kalkınmanın temel dinamiği olan maden ve enerji kaynaklarının aranmasına ve işletilmesine, dünyamızda yaşamın devamlılığı için çevre yönetim süreçlerinin her aşamasında yer alan Jeoloji Mühendisliği ülkemizde de önemli hizmetleri yerine getirmiştir. En yıkıcı depremleri üreten fay zonlarının belirlenmesinde, petrol, kömür, jeotermal, yeraltısuyu vb ulusal kaynakların araştırılmasında ve önemli mühendislik projelerinde bugüne kadar hep meslektaşlarımızın imzası yeralmıştır.

Bütün bunlara rağmen ülkemizde Jeoloji Mühendisliğine verilen önem sadece insanlarımızın hayatlarını kaybettiği süre hatırlanmaktadır. 

Jeoloji Mühendisliği, bütün mühendisliklerin temelini oluşturduğumuz halde Devlet Kadrolarına Jeoloji Mühendisliği Alımı yapılmamamktadır.

Jeoloji Mühendisleri bu durumdan rahatsız.... Umarım  bu durum bu şekilde devam etmez.

 
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ALPEREN TOLGA GÖZÜTOK Diğer Yazıları

21 Ekim 2014 - Meke Krater Gölü
26 Ağustos 2014 - SÜSTAŞLARI VE FAYDALARI 1
20 Ağustos 2014 - ÜLKEMİZDE JEOLOJİ MÜHEDİSLİĞİ VE MESLEĞİN SIKINTILARI
Künye | Anasayfa | Gazeteler | Video Galeri | Foto Galeri | Sohbet Odası | HABER İHBAR
CH