sayfa içeri?i
URFADANHABER (Her türlü haber,reklam ve şikayetleriniz için Tel: 0544-442-27-34)
  YEREL      EĞİTİM      EKONOMİ      SPOR      SAĞLIK      SİYASİ      ŞANLIURFA      TÜRKİYE      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      DÜNYA   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Recep ERDİL - urfa@mynet.com
DİYEMEDİKLERİM!
11 Haziran 2014 - 1813 okunma

DİYEMEDİKLERİM!

              Kağıttan ucak yapanlar, sıraların üstüne çıkanlar, bağıra bağıra şarkı söyleyenler, arkadaşının saçını çekenler, birbirine muzip şakalar yapanlar, tahtada ismi yazılanlar, tahtaya isim yazanlar, aldığı çarpıları umursamayanlar, ismi silinsin diye yalvarır edayla başkana bakanlar, ödevini yetiştirmeye çalışanlar, ödevden hiç haberi bile olmayanlar… Kapı açılır, uzun boylu asık suratlı adam belirir. Herkes panikle yerine geçer ve esas duruşta o kutsal kelimelerin dudaklardan süzülüşünü bekler.
           İyi dersleer!
           Sağolll!  
          Oturun!
          Acaba bir gün böyle demeyi unutsa öğretmen kötü mü geçerdi derslerimiz, ya da gerçekten bir dua falan mıydı bu? Her gün, her ders söylenmek zorunda mı? Neden bize selamun aleyküm demiyor ya da neden derse besmele ile başlanmıyor. Oysa dedem Bismillah her şeyin başıdır, biz dahi başta ona başlarız der hep. Okul, dersler hayırlı değiller mi ki hiç Besmele çektiğini duymuyoruz kimsenin.
          Okul ile ev çok mu farklı yerler acaba? Mesela bizde hayat bilgisi diye bir ders var ama öğrendiklerimden hiç birini daha hayatıma uygulayabilmiş değilim. Babam namaz kılacak yaşın geldi artık diyor ama hayat bilgisi kitabında nasıl namaz kılınır hiç anlatmıyor. Ya da bir dua öğrenmek istiyorum ama ne yazık ki o da yok. Bunlar hayatın bir parçası değil mi diyorum neden bu kitapta yok, niye bu okulda Allahtan bahseden bir tek Allahın kulu bulunmuyor diyorum öğretmenime. Ama içimden tabi ki de.
           Bir de şunları soruyorum içimden kulakları sağır eden sessiz çığlığımla: Sahi öğretmenim 20 yıldır öğretmenim diyorsunuz her defasında övüne övüne. Kaç öğrenci yetiştirdiğiniz bu yıla kadar, kaç vicdan eğitebildiniz? Kaçı hırsız, kaçı katil, kaçı sahtekar, kaçı rüşvetçi, kaçı karısını döven, kaçı sokakta polise taş atan, kaçı dağda kurşun sıkan, kaçı içki batağında, kaçı uyuşturucu komasında, kaçı faizle banka kıskacında ya da kaçı doktor, hastayı adam yerine koymayan, kaçı polis; rüşvetle iş gören,  kaçı memur 8-5 oturmayı marifet bilen, kaçı avukat yalandan şahitlik yapan, kaçı hakim yanlış kalem kıran, kaçı imam hutbede anlattıklarının bir tekini bile hayatına tatbik etmeyen ve yanlış anlamayın lütfen sözüm size değil ama(?) kaçı öğretmen 40 dakika içeride durmakla peygamber mesleğini ifa ettiğini sanan?
           Rahat mı öğretmenim vijdanınız? Girişte dediğiniz gibi gerçekten iyi geçti mi dersimiz? Arkanızı döndüğünüzde dahi kurallara uyacak kadar eğitebildiniz mi? Belki bir küçük tebessüm, bir küçük dokunuş yetecekti Hitlerin öğretmeninin binlerce kişiyi yakmaması için. Ya da atom bombasını atan adamı, ilkokul öğretmeni bak Allah her şeyin hesabını soracaktır dese kafi olacaktı ve buna benzer binlerce örnek…
             Çok mu zor son kılavuzu(s.a.s) örnek almak? İnsanların kızlarını diri diri gömdüğü en cahil devirde şu zamandaki en modern metotların üstü bir yolla gönüllere seslenen, onları tek başına eğiten, ehlileştiren, karıncayı dahi incitmekten alıkoyacak bir hassasiyete getiren ve ta o zamandan kardeşlerim diye seslendiği payeye layık olmaya çalışmak çok mu zor gerçekten.
              Dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır öğretmenim. Biz gittik bari bizden sonrakileri sakat bırakmayın…
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Recep ERDİL Diğer Yazıları

10 Nisan 2014 - SUSUNN!!
07 Nisan 2014 - LEYLA OLABİLMEK...
23 Mart 2014 - SUSUNN!!
21 Mart 2014 - ÖĞRETMENİM YAŞITIM(MIŞ)
21 Mart 2014 - Ö-SE-YE-ME
Künye | Anasayfa | Gazeteler | Video Galeri | Foto Galeri | Sohbet Odası | HABER İHBAR
CH